Cesty za poznaním minulosti je celoštátna súťaž tvorivosti detí a mládeže, ktoré sa do nej zapájajú svojimi literárnymi a výtvarnými dielami. Súťaž každoročne vyhlasuje Múzeum SNP v Banskej Bystrici v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a s ďalšími partnermi súťaže, ktorými sú Banskobystrický samosprávny kraj, Okresný úrad, odbor školstva Banská Bystrica a Mestský úrad Banská Bystrica.
Súťaž má podporiť kreativitu detí a mládeže tak, aby pretransformovali svoje pocity, sny, túžby do výtvarnej a literárnej podoby. Pri tvorbe sa zoznámia s jednotlivými výtvarnými technikami a literárnymi formami, pričom si vytvoria vzťah k umeleckým hodnotám. Súťaž prispieva k vyhľadávaniu talentov z oblasti literárnej a výtvarnej tvorby, vedie k samostatnej tvorivej činnosti a k účelnému a efektívnemu využívaniu voľného času. Zároveň vytvára podmienky prezentácie vlastnej tvorby priamo v Múzeu SNP a to formou výstavy najlepších ocenených prác. Taktiež prehlbuje pozitívny vzťah mladej generácie k národným dejinám.
Žiaci a študenti súťažia a sú hodnotení v troch súťažných kategóriách –
1. stupeň základných škôl, 2. stupeň základných škôl a stredné školy.
V literárnej súťaži môžu žiaci a študenti využiť rôzne literárne útvary, poéziu, prózu (úvahu, rozprávanie, opis, interview, fejtón, esej).
Vo výtvarnej súťaži autori prác môžu použiť rôznu techniku: kresbu, maľbu, grafiku, kombinovanú techniku, modelovanie, fotografiu.
Každý ročník súťaže sa vyhlasuje nový okruh tém, podľa ktorých môžu žiaci a študenti tvoriť svoje práce. Tie sa, okrem prieniku tém súvisiacich z odkazom Slovenského národného povstania, či iných historických udalostí, venujú aj všeobecným témam, ktoré sú deťom a mladým ľuďom blízke ako je láska, priateľstvo, sny a túžby do budúcnosti, vzťahy v rodine, vzťah k prírode, mestu, alebo krajine, v ktorej žijú, či aktuálnym oblastiam a hodnotám, s ktorými sú v každodennom kontakte, ako sú informatizácia spoločnosti, ekologické témy, sloboda jednotlivca a mnohé iné.
Literárne a výtvarné práce sú každoročne vyhodnocované odbornou literárnou a výtvarnou porotou, ktorá pozostávala z pedagógov a odborných členov poroty, ktorých nominujú organizátori súťaže.
Víťazi a ocenení v jednotlivých kategóriách si každoročne preberajú diplomy a vecné ceny počas slávnostného vyhodnotenia v kinosále Múzea SNP. Najlepšie literárna práce sú uverejňované v partnerských médiách a výtvarné vystavené vo výstavných priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici.
Súťaž Cesty za poznaním minulosti začala v roku 2004 ako regionálna súťaž pre školy z Banskobystrického kraja, neskôr aj Žilinského kraja a od roku 2009 je literárna výtvarná súťaž Cesty za poznaním minulosti celoslovenská.
V roku 2009 Záštitu nad podujatím prevzal Marek Maďarič, Minister kultúry Slovenskej republiky
V roku 2010 Záštitu nad podujatím prevzala Kancelária prezidenta Slovenskej republiky v Banskej Bystrici
V rokoch 2011 – 2012 bolo podujatie pod záštitou Milana Čiča, vedúceho Kancelárie prezidenta SR
V rokoch 2014 až 2019 bolo podujatie pod záštitou Prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku
V roku 2020 a 2023 bolo podujatie pod záštitou Prezidentky Slovenskej republiky pani Zuzany Čaputovej
V rokoch 2009 až 2024 bolo zaslaných do literárnej časti súťaže 4409 prác, ktoré obsahovali prozaické diela aj poéziu. Do výtvarnej časti súťaže bolo zaslaných 10102 prác. Práce prišli z územia celého Slovenska. Celkovo tak v tomto čase bolo odbornými porotami hodnotených 14511 literárnych a výtvarných prác zo základných a stredných škôl z celého územia Slovenska.