Vznik Múzea SNP

Dňa 8. mája 1955 vzniklo múzeum, ale nebola jasná jeho profilácia, organizačná štruktúra, ba ani koncepcia činnosti. Povereníctvo školstva a kultúry a krajské politické orgány začali tieto otázky riešiť až koncom roka 1956. V apríli 1957 múzeum z pôsobnosti Krajského národného výboru v Banskej Bystrici prešlo do pôsobnosti Povereníctva školstva a kultúry, ako rezortné vedecké pracovisko. V júli 1957 Slovenská akadémia vied priznala Múzeu SNP vedecký charakter. Múzeum sa stalo celonárodným múzejným a vedeckým ústavom. Jeho základnou úlohou bolo zbierať, odborne spracovávať, chrániť ale zároveň sprístupňovať hmotné a duchovné pamiatky z obdobia Slovenského národného povstania. Hlavnými prezentačnými formami výsledkov jeho akvizičnej, muzeologickej, vedecko-výskumnej činnosti sa stali expozície, výstavy, odborné a popularizačné publikácie a časopisy.