Základný kameň

V prvej polovici šesťdesiatych rokov sa vykryštalizoval profil a obsahové zameranie múzea. Boli prijaté základné dokumenty a sprístupnená prvá stála expozícia. Súťaž na projekt Pamätníka SNP sa konala už v roku 1959 a zúčastnilo sa jej 9 architektov. V rokoch 1962-1964 vypracoval architekt Dušan Kuzma návrh dnešného objektu, ktorý schválili politické a štátne orgány. Už v primárnej fáze plánovania sa rátalo s tým, že to bude účelová budova Múzea SNP a zároveň bolo rozhodnuté, kde bude tento objekt stáť. Vtedajšie centrálne a krajské stranícke orgány veľmi intenzívne sledovali výstavbu Pamätníka SNP. “ Budova sa musí riešiť ako monumentálne dielo uspôsobené s vnútorným riešením pre výstavné účely trvalých muzeálnych zbierok, v priľahlých priestoroch pre budovanie zbierkových fondov a počítať s umiestnením exponátov priamo v teréne.” Pamätník SNP, v priestoroch ktorého sa aj dnes nachádza Múzeum SNP, bol pre verejnosť otvorený pri príležitosti 25. výročia Povstania v roku 1969.