Zásadným problémom výzbroje povstaleckej 1. čs. armády na Slovensku bol nedostatok účinných protitankových zbraní a to ako ťažkých zbraní tak aj zbraní pechoty. Okrem tankov, protitankových kanónov mala povstalecká armáda len sovietske protitankové pušky PTRD-41 a PTRS-41 dodané v celkovom počte 256 kusov v rámci leteckého mostu. Napriek všeobecnej obľube medzi povstalcami ich vlastnosti už nestačili na všetky nemecké obrnené vozidlá nasadené v povstaní. Omnoho účinnejšie zbrane Bazooky dodali povstalcom letecky Američania. Napriek účinnosti aj nasadenie týchto zbraní v povstaní prinieslo isté problémy.

Po skončení vojny sa jednotlivé kusy protitankových zbraní z Povstania nachádzali na Slovensku. Napríklad v obci Dubové (okr. Martin) občania odovzdali okrem iných pechotných zbraní aj jednu „protitankovú raketovku“. Podobným spôsobom sa jeden z povstaleckých exemplárov dostal do rúk príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti a následne do zbierok Múzea Slovenského národného povstania. Od roku 1958 tak Múzeum SNP takmer nepretržite vystavuje vo svojej stálej expozícii povstaleckú Bazooku značenú Stanley Made in USA výrobného čísla 2824.

Skúsenosti z protitankových bojov na frontoch druhej svetovej vojny ukázali potrebu zaviesť do výzbroje armád účinnejšie ručné protitankové zbrane, ako dovtedy používané protitankové pušky. S týmto problémom sa vysporiadali všetky veľmoci okrem Sovietskeho zväzu. Postupne tak zaviedla americká armáda zbraň Rocket Louncher M1 Bazooka (R. L. M1, a jej ďalšie verzie). Bazooka sa vyrábala od roku 1942, jej oficiálny názov bol Rocket Launcher M1, ale vojaci ju nazvali podľa osobitého hudobného nástroja Bazooka známeho amerického komika Boba Burnsa. Zbraň bola odpaľovaná prostredníctvom elektrickej batérie uloženej v pažbe. Účinný dostrel bol asi 100 metrov, zbraň dokázala na túto vzdialenosť preraziť asi 80 mm pancier. Bazooku obsluhovali dvaja muži, strelec a nabíjač. Do konca vojny prešla Bazooka niekoľkými modifikáciami, ktorých úlohou bolo vylepšiť jej bojové vlastnosti a zjednodušiť výrobu.

Zbrane Bazooka sa dostali do rúk slovenských vojakov počas Slovenského národného povstania. Prvých 12 kusov zbrane R.L. M1 Bazooka doviezli Američania na letisko Tri Duby 17. septembra 1944. V druhej dodávke 7. októbra 1944 doviezli 150 kusov Bazook. Výcvik na nové zbrane prebiehal hlavne v Banskej Bystrici a okolí, respektíve priamo u jednotiek, kde boli zbrane pridelené. Výcvik viedli americkí inštruktori, neskôr vycvičení slovenskí vojaci. Zbrane boli pridelené jednotlivým povstaleckým peším práporom, respektíve ďalším armádnym jednotkám ako Prápor útočnej vozby, Armádny ženijný prápor, či 2. čs. paradesantná brigáda. Časť Bazook dostali aj partizánske brigády. Špecializovanou jednotkou vybavenou Bazookami bola Protitanková rota Urban. Výcvik sa poväčšine ukázal ako krátky a nedostatočný, navyše chýbali batérie, množstvo dodaných rakiet nebolo dostatočné. Povstaleckí vojaci zbraň celkom nezvládli.

Povstaleckí vojaci dosiahli s touto zbraňou viaceré úspešné zásahy nemeckých obrnených vozidiel. Za všetky môžeme spomenúť zničenie tanku, pravdepodobne Pz.Kpfw. 38(t), od jednotiek veliteľstva tylového priestoru Korück 531, ktorý bol zničený 19. októbra 1944 príslušníkmi 11. pešieho práporu v priestore Telgártu. O ďalšie dve vozidlá, transportér Sd.Kfz.251 a samohybné delo StuG III prišla 18. SS-Panzer Grenadier Division Horst Wessel v priestore Brezna, respektíve Podbrezovej. Tieto dva úspechy mali na účte tzv. samostatné družstvá bazukárov.

Celkovo bolo použité povstalcami v bojových akciách a pri výcviku asi dve tretiny dodaných Bazook. Zvyšok bol na konci októbra 1944 uložený v skladoch a skončil na donovalských lúkach, kde sa ich zmocnili nemecké jednotky. Nasadenie Rocket Louncher M1 Bazooka v povstaní je stále pre širšiu verejnosť pomerne neznáme, avšak hrdinstvo povstaleckých vojakov v bojoch proti nemeckým obrneným vozidlám si zaslúži našu pozornosť a úctu.

PhDr. Marian Uhrin, PhD.