Zvečniť pamiatku na hrdinov Slovenského národného povstania mali pamätníky a umelecké diela, ktoré sa začali tvoriť a stavať krátko po skončení druhej svetovej vojny. Krátko po vojne vzniklo aj vrcholné dielo monumentálnej tvorby na Slovensku – Pamätník hrdinom Slovenského národného povstania v Partizánskom. Toto monumentálne súsošie zobrazuje štyroch partizánov. Jeho autorom je Jozef Kostka, zakladateľ moderného slovenského sochárstva. Popri tomto jedinečnom sochárskom počine vznikalo množstvo komorných štúdií a hláv. Bronzová štúdia hlavy jedného z partizánov zo súsošia v Partizánskom sa nachádza aj v zbierkach Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.

Dielo vznikalo v čase, keď výtvarné umenie u nás zasiahol doslova boj o realistickú orientáciu, avšak toto konkrétne nemožno považovať za socialisticko-realistické. V diele je spojený klasický typ kompozície a modernistickej snahy o vystihnutie výrazu postavy, ktorý vyniká pátosom, nie však sentimentalitou, či často neprimeraným bojovým výrazom, ako poznáme z prác neskoršieho obdobia u iných autorov.

Autor pri diele zvolil ľudský prístup, tým, že stvárnil mladého vychudnutého človeka, ktorý zažíva najťažšie pocity strachu a neistoty, idúceho často na smrť v ťažkých podmienkach v horách, hladného a uzimeného, ktorého jedinou ochranou bol vojenský plášť. Motív drapérie/pláštenky je výrazný aj v celkovom súsoší. Dielo bolo do Múzea SNP získané v roku 1987. Dlhodobo bolo súčasťou expozície Múzea SNP. Momentálne je ho možné vidieť v Otvorenom depozitári múzea.

Jozef Kostka sa narodil 29. januára 1912 v Stupave. Vyučil sa v džbánkárskej dielni svojho strýka Ferdiša Kostku. Študoval na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe a rok strávil aj na École des Beaux-Arts v Paríži. V 40-tych rokoch pôsobil na Slovenskej vysokej škole technickej (predchodkyni dnešnej Vysokej školy výtvarných umení). V roku 1949 bol spoluzakladateľom VŠVU, kde spolu s Rudolfom Pribišom vychovali vynikajúcich sochárov, ako boli Jozef Jankovič, či Juraj Meliš. V 70-tych rokoch bol však nútený školu opustiť.

V 50-tych rokoch realizuje Jozef Kostka súsošie Vďaka I., II. na Slavíne. V rokoch 1959-1963 tvorí náhrobok Ľudovíta Štúra pod názvom Slovenská jar v Modre. V roku 1960 je v múzeu v Osvienčime umiestnená jeho socha Smútok (1946). V roku 1980 je v Slovenskej národnej galérii realizovaná veľká autorská výstava Jozef Kostka – odkaz SNP v sochárskej tvorbe. Jozef Kostka zomrel 30. septembra 1996 v Bratislave.

Mgr. Ivan Kocák